Drodzy Czytelnicy!
Bieżący numer zamknęliśmy tuż po IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbył się 3-4 czerwca w Katowicach. Wydarzenie, jak co roku, zgromadziło liczną grupę techników dentystycznych, lekarzy stomatologów i asystę. Przez dwa dni uczestnicy brali udział w wykładach, warsztatach i pokazach. Zapraszam do zapoznania się z relacją z wydarzenia na stronie 8.
Temat wydania to rozwiązania pełnoceramiczne i technologia CAD/CAM – obszerna fotorelacja bardzo ciekawego przypadku obrazująca pracę całego zespołu stomatologicznego
(lekarz i technik). Z uwagi na duże zainteresowanie tematami ortodontycznymi prezentujemy na naszych łamach dwa artykuły z tego zakresu.
W dziale „Technika ortodontyczna” odnajdą Państwo pracę na temat przygotowania wycisków ortodontycznych, a także postępowanie laboratoryjne przy zastosowaniu aparatu ze śrubą hyrax.
Zapraszam również do lektury artykułu na temat zastosowania materiałów termoplastycznych w protetyce, a także pracy z działu „Sprzęt i materiały” na temat tlenku cyrkonu.
Z uwagi na zbliżający się okres urlopowy życzę wszystkim naszym Czytelnikom udanego wypoczynku.
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
redaktor naczelny
Niniejszy artykuł analizuje szerokość biologiczną przyzębia w aspekcie umiejscowienia brzegu stałych uzupełnień protetycznych na podstawie piśmiennictwa i doświadczeń klinicznych autora.
Zastosowanie materiałów termoplastycznych w protetyce. Wyjątkowa estetyka, zasady pracy.
Uzupełnienie protetyczne bezzębnej jamy ustnej, choć pozornie bezproblemowe, jest jednym z trudniejszych wyzwań stawianych przed lekarzem dentystą.
Artykuł opisuje wykonanie protezy hybrydowej ze stali CoCr oraz z ACRONU.
Zwężona szczęka jest często występującą wadą zgryzu. Do poszerzania zwężonej szczęki stosuje się aparat ze śrubą hyrax.
W niniejszej pracy przedstawiono metody i techniki przygotowania wycisków, wady i zalety stosowanych obecnie metod, a także najczęstsze przyczyny niepowodzeń w stosowaniu materiałów wyciskowych.
Zastosowanie złota w protetyce stomatologicznej sprzyja poprawie estetyki oraz wpływa korzystnie na przyzębie pacjentów. Użycie tego metalu jest możliwe dzięki wprowadzeniu techniki galwanoformingu.